Skar Oluşumu

Hemen hemen herkesin cildinde en az bir skar bulunur. Vücudunuzdaki skar doku yanık, kesik veya bir sıyrıktan kaynaklı olabilir. Ayrıca çoğu insan ameliyat sonrası skar oluşumunu fark eder.

            Bazı cilt hastalıkları skar doku oluşumuna neden olabilir. Eğer suçiçeği veya şiddetli akne gibi rahatsızlıklar geçirdiyseniz, cildiniz temizlendikten sonra skarlar açığa çıkabilir. Epidermolizis bülloza (EB), nadir görülen bir cilt hastalığıdır ve skar oluşumuna neden olabilir. Epidermolizis bülloza (EB) cildi aşırı derecede kırılgan hale getirir, böylece cilt kolayca kabarır. Genellikle, kabarıklar iyileştikçe skar doku oluşmaya başlar. Bir başka cilt hastalığı olan hidradenitis suppurativa (HB) ise cilt üzerinde derin yaralara neden olabilir. Bu yaralar iyileştikçe skar oluşur.

            Eğer ailenizde keloid denen bir skar doku varsa, sizde de bu tip skar doku oluşumu oldukça kolay bir şekilde gelişebilir. Bazı insanlar kulaklarını deldirdikten veya dövme yaptırdıktan sonra bile keloid skar doku geliştirebilirler.

Skar Neden Olur?

            Vücudunuz bir yaralanmayı iyileştirdiğinde cildinizde skar oluşur. Skarın oluşması için, yaranın vücudun dermis adı verilen iç katmanlarına kadar ulaşıp etki etmesi gerekir. Derimizin daha derindeki katmanlarına zarar verdiğimizde, hücreler yarayı onarmak için kollajen yapar. Vücudunuz bu kolajeni hızlı bir şekilde oluşturduğundan, cildinizin geri kalanından daha kalın ve daha az esnektir. Daha kalın, daha az esnek olan bu dokuya skar adı verilir.

Keloid Skar Nedir?

            Bu skar tipi cilt üst yüzeyinde meydana gelir. Diğer skar dokulardan farklı olarak, keloidler, skar doku oluşumuna neden olan yaradan çok daha büyüktür. Keloid skar doku, cilt yaralanmanızdan haftalar, aylar hatta yıllar sonra bile vücudunuzda ortaya çıkabilir. Bir keloid skar doku büyüdükçe kendinizi ağrılı veya kaşıntılı hissedebilirsiniz. Diğer yükseltilmiş skar doku oluşumları gibi, bir keloid skar dokunun omuz, dirsek gibi bir eklem üzerinde oluşması veya çok fazla büyümesi hareket etme yeteneğinizi azaltabilir. Skar tedavisi, keloid skar doku oluşumu önlenmesine ve komplikasyonların azaltılmasında etkili ve yardımcı bir yöntemdir. Düz ve kabarık skar doku zamanla daha az fark edilirken, keloidler tedavi olmadan asla kaybolmazlar.

Kaynak: http:// https://www.aad.org/public/diseases/bumps-and-growths/scars#symptoms

Bizi Arayın