Skar Nedir

Cildimiz yaralandığı zaman, vücudumuz doğal olarak meydana gelen hasarı tedavi eder. Vücudumuzun bu yarayı nasıl tedavi ettiği yaranın cildin ne kadar derininde olduğuyla alakalıdır.

            Eğer yara üst derideyse, büyük bir ihtimalle yaranın üst kısmında bir skar doku oluşumu görebilirsiniz. Üst derinin daha derinine giden yaralanmalarda, vücut cildinizden daha kalın bir doku oluşturur. Bu kalın doku genellikle skara dönüşür.

            Yeni skar doku pembe ve kırmızımsı bir renk tonuna sahiptir. Skar olgunlaştıkça renk teninizden daha koyu ya da açık hale gelebilir. Yara izlerinin çoğu düzdür ve üstündeki cilt buruşuk görünme eğilimindedir.

            Eğer vücudunuz çok fazla doku yaparsa, kabarık bir skar görürsünüz. Bazen, vücut aşırı miktarda ekstra doku yapar ve orijinal yaradan daha büyük, kabarık bir skar doku görürsünüz. Bu tarzdaki kabarık skar doku keloid skar olarak adlandırılır.

            Eğer vücudunuzda akne veya suçiçeği gibi aşırı iltihaplanmaya yol açan bir durum meydana geldiyse çukur şeklinde bir skar oluşumu gözlenebilir. Bunun nedeni, iltihabın vücudunuzdaki kolajeni tahrip etmesidir. Bu skar tipi sivilce veya su çiçeği iyileştiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Doğru Tedavi Skar Doku Oluşumunu Önleyip Azaltabilir

            Bir yaraya nasıl baktığınız cildinizin nasıl iyileştiğini etkiler. Doğru yara bakımı ile skar doku oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. Hatta bazen skar doku oluşumunu bile engelleyebilirsiniz. Ek olarak belirtmek isteriz ki skar doku cilt kanseri riskini artırmaktadır.

            Bir yarayla ilgilenirken dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biri yarayı temiz tutmaktır. Bir yara temizlerken sabun ya da su kullanılmalıdır. Asla hidrojen peroksit kullanmayın; bu cildinize daha fazla zarar verebilir. Ayrıca gerekli durumlarda dikiş atılması vücudun iyileşmesi ve skar dokusunun azalması açısından önemlidir.

Tedavi Skar Dokuyu Daha Az Belirgin Kılar

            Eğer vücudunuzda skar doku meydana geldiyse, zamanla daha az belirgin hala gelebilir. Keloid skar, çukur akne skarları gibi bazı skarlar zamanla kendiliğinden yok olmazlar. 

            Bütün skar dokular tedavi gerektirmez. Eğer bir skar sizi rahatsız ediyorsa, tedaviyi düşünebilirsiniz. Tedavi ağrı ve kaşıntı gibi semptomları azaltabilir. Skar hareket kabiliyetinzi kısıtlayabilirken, tedavi genellikle bunu geri kazanmanıza yardım eder.

            Bir dermatolog, ne tür bir tedavinin skar dokuyu azaltacağını size söyleyebilir. Tedavi, her skar tipi için değişiklik gösterir.

  Kaynak: https://www.aad.org/public/diseases/bumps-and-growths/scars#overview

Bizi Arayın