Silikon Sheet

Medikal silikon içerikli ürünler, yara izlerinin iyileşmesi için güvenli ve etkili bir tedavi seçeneğidir. En popüler ürünlerden ikisi, silikon jeller ve silikon jel sheetlerdir(silikon jel tabakalar). Her iki ürünün hakkında hem eski hem de yeni, çeşitli skar doku tipleri için başarılı bir tedavi olduğunu gösteren birçok klinik çalışması mevcuttur. Bu skar tipleri arasında keloidler, yanıklar, hipertrofik skarlar ve travma, kozmetik prosedürler bulunur.

Silikon sheet, katı ancak yumuşak ve esnek olan genellikle dikdörtgen şeklinde olan tabakalardır. Silikon sheet yapışkan olan tarafı ile vücudunuza kolayca yapışır. Özel yapısı sayesinde nem ve oksijenin geçmesine izin verir.

            Yapılan araştırmalara göre, silikon jel tabakalar (silikon sheet) cildin üst kısmının emilme özelliğinin aynısını cilde uygulayarak skar dokunun iyileşmesini sağlıyor. Bir yara iyileşirken stratum corneumun (cilt üst kısmının) yenilenmesini tetikleyen kompleks bir süreç başlar. Yeni, olgunlaşmamış stratum corneum anormal derecede yüksek seviyede transepidermal su kaybına yol açar, bu da dehidrasyona neden olur. Bu dehidrasyon durumu vücuttaki bazı hücrelerin kolajen sentezlemesini ve salınımını tetikler. Ne yazık ki, vücut çok fazla kolajen ürettiğinde sonuç, kabarık ve renksiz bir skar doku olarak ortaya çıkar.

            Bir skar dokuya silikon jel sheet uygulanması yeni oluşmuş, az gelişmiş stratum corneumun emilim özelliğini ve su seviyesini normalleştirerek skar dokunun oluştuğu bölgenin hidrasyonunu sağlıklı bir cildin seviyesine getirir. Cilt uygun şekilde nemlendirildiğinde, kollajen üretmek için hücrelere sinyal gönderilmez, böylece skar doku oluşumu riski azalmış olur.

            Silikon jel sheetin skar dokunun iyileşmesine yardımcı olduğu bir başka yol da skarın kenarlarında oluşan gerilmenin silikon jel sheete aktarılmasıdır. Yavaşça bu gerginliği azaltmak, normal skar gelişimi için ideal ortamı sağlar ve anormal ve keloid skarla doku oranını önemli ölçüde azaltabilir.

            Silikon jel sheetin bir başka avantajı da büyük alanları kaplayarak yanık yaraları, büyük sıyrıklar ve düz bir şekilde oluşmayan skar dokuları için ideal olmasıdır. Ayrıca, silikon jel tabaka uygulandıktan sonra, yeni bir silikon jel tabaka uygulamak zorunda kalmadan önce 24 saate kadar giyilebilir.

Kaynak: https://www.newgelplus.com/blog/2017/07/12/silicone-sheeting-gel-better-scars/

Bizi Arayın